Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

11 sierpnia 2022 r.
18:48

Wykopują skarby i chcą stworzyć stację badawczą. Liczą nie tylko na wsparcie duchów przodków, ale i sponsorów

Autor: Zdjęcie autora agdy
30 0 A A

Archeolodzy w Chodliku byli wcześniej, niż mieszkańcy w czynie społecznym postawili sobie szkołę. Uczniów nie ma w budynku już ze dwadzieścia lat, a naukowcy pracują tu nadal. Jest pomysł, że stworzyć w Chodliku stację badawczą z częścią muzealną i noclegową. – Łatwiej znaleźć wczesnośredniowieczny dom zmarłych niż pieniądze na nasze przedsięwzięcie – ironizują archeolodzy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nie trzeba się interesować archeologią, pradziejami, historią Słowian, żeby kojarzyć Chodlik w gminie Karczmiska. Wszak naukowcy w pobliżu miejscowości prowadzą badania archeologiczne od 1952 roku. Kolejne pokolenia badaczy wracają nad Chodelkę i odkrywają kolejne rewelacje.

– Jesteśmy Troją północy – mówią bardziej zorientowani w historii tego miejsca mieszkańcy. Naukowcy znają określenie użyte w jednym z przewodników. Sami go nie stosują, choć rozumieją mechanizmy promocji. A ta jest bardzo Chodlikowi i archeologom potrzebna.

Szkoła archeologii

Właśnie kończy się kolejny etap badań, dziś wyjeżdżają studenci, którzy przyjechali tu z całej Polski. Przez kilka tygodni badali jeden z kurhanów, położony w tzw. Lesie Powiślańskim, około 800 metrów na południe od grodziska i osad w Chodliku.

Na stronie „Archeologia i starożytności Chodlika”, którą śledzi ponad 4 tysiące osób na bieżąco prezentowane były kolejne znaleziska: krzemienny grot strzały z wczesnej epoki brązu, wczesnośredniowieczna ceramika, żelazna zapinka pierścieniowata, kości.

Naukowcy i studenci korzystają z budynku szkoły w Chodliku. Obiekt jest niemal zabytkowy, bo w 1961 roku postawili go sami mieszkańcy Chodlika. Ostatni uczniowie mieli tu lekcje dwadzieścia lat temu. Opuszczona nieruchomość oferuje warunki spartańskie. Powstał więc pomysł, żeby wykorzystać starą podstawówkę i zamienić ją w nowoczesne miejsce do pracy, nauki, wypoczynku, edukacji i integracji. Jest mnóstwo zwolenników takiego rozwiązania. Ale...

Wśród życzliwych przyjaciół

– Szkoła należy do gminy, która użyczyła ją mojemu instytutowi. Samorządowcy z Karczmisk wspierają nas co roku, świetnie, bo mamy na rachunki za prąd. Jednak nie mogą nigdzie wystąpić o fundusze na remont i stworzenie ośrodka naukowego z muzeum, które nie będą ich własnością. PAN też nie jest zainteresowana organizacją kolejnej stacji badawczej, zwłaszcza że nieruchomość nie jest jej. Pomysł zakłada organizację miejsc noclegowych, oferty turystycznej i popularyzatorskiej, więc miejsce samo by się utrzymało. Przecież jest w pobliżu Kazimierza Dolnego i Nałęczowa. Tylko potrzebne są pieniądze na start. Przyznam, że już nie bardzo mam siłę o nie walczyć – mówi dr Łukasz Miechowicz z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, który w zeszłym roku uruchomił internetową zbiórkę funduszy.

Na koncie „Przyszłość leży w przeszłości! Remontujemy szkołę, tworzymy stację naukową i muzeum w Chodliku!” na zrzutka.pl jest niecałe 14 tysięcy złotych, choć informację udostępniło ponad 2300 internautów.

Wystarczyło zaledwie na naprawę pieców kaflowych ogrzewających szkołę i odświeżenie pomieszczeń, w których cały czas pracują i przebywają archeolodzy.

– Na miejscu opracowujemy znaleziska, nie ma sensu wywozić ich do Warszawy, skoro są z Lubelszczyzny. Jeśli jednak nie powstanie muzeum w Chodliku, w końcu trafią do Muzeum Nadwiślańskiego – zapowiada naukowiec, który choć jest zniechęcony trudnościami w realizacji jego zdaniem świetnego pomysłu, jednak przedłużył czas zbiórki i nadal można wesprzeć ideę.

Ostatnia wpłata – 50 zł – była dwa dni temu.

Małe archeo

– Kotlina Chodelska, pod kątem archeologicznego dziedzictwa kulturowego, jest jednym z najbogatszych obszarów dzisiejszej Lubelszczyzny. Od dekady prowadzę tu z zespołem badania i dokonaliśmy szeregu spektakularnych odkryć. Zbadaliśmy liczne cmentarzyska kurhanowe oraz elementy fortyfikacji. Odkryliśmy największy w Europie wczesnośredniowieczny spichlerz z cennymi, elitarnymi zabytkami z X i XI w. Badamy największy w Polsce gród w Chodliku. Dzięki współpracy z pasjonatami historii znaleźliśmy liczne cenne zabytki. Wyniki naszych badań prezentowane są na konferencjach – wylicza dr Miechowicz, który uważa, że oprócz nauki, na stworzeniu w Chodliku małego archeologicznego „Kopernika” zyskają tutejsi mieszkańcy.

Na razie zyskuje zwolenników wśród najmłodszych pokoleń. Także w tym roku dzieci z Karczmisk i okolicy odwiedziły stanowiska archeologów i wykopaliska. Nawet 6-latki, wyposażone w grabki i łopatki, mogły prowadzić własne badania.

– Od trzech lat organizujemy rowerową Wyprawę Małego Archeologa, tym razem to było 13 km w jedną stronę. Dzieci poznały historię miejsca, naukowcy opowiadali o swojej pracy. W czasie gdy zwiedzały jedną część wykopu, przygotowaliśmy dla nich stanowiska, żeby same mogły znaleźć jakieś skarby – relacjonuje Marcin Chojnacki, animator kultury w Gminnej Bibliotece i Domu Kultury w Karczmiskach.

– Zależy nam na pokazywaniu tego, co robimy, jesteśmy otwarci, nauka to nie tylko siedzenie w pracowni, ale opowiadanie, co i po co robimy – uważa dr Łukasz Miechowicz.

Weekend wśród kurhanów

Do końca roku powstaną w Chodliku i okolicach dwie ścieżki edukacyjne. Jedna, robiona przy współpracy z gminą Karczmiska jest gotowa, trzeba tylko postawić pięć tablic informujących o prowadzonych badaniach. Druga będzie we współpracy z Nadleśnictwem Kraśnik i poprowadzi turystów przez las, bo teraz dochodzą do ściany drzew i nie trafią dalej.

Widać to na profilu „Archeologia i starożytności Chodlika”, gdzie internauci pytają: Można do Was przyjechać, czy teren jest zamknięty? Można prosić o wskazówki dojazdu?

Wyjazd studentów nie kończy tego sezonu prac archeologicznych. – Musimy zasypać miejsce, gdzie prowadziliśmy badania. Trochę to potrwa, ale osoby, które za jakiś czas wybiorą się do lasu, zobaczą usypany kurhhan, jaki zastaliśmy, zaczynając wykopaliska, takie są zasady – mówi naukowiec z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.

Sprawa powstania stacji badawczej i miejsca, gdzie można by spędzić weekend w sąsiedztwie cmentarzysk kurhanowych i grodziska na styku pogaństwa i chrześcijaństwa – jest ciągle otwarta.

Wsparcie duchów przodków i sponsorów potrzebne od zaraz.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Oskar Stachnik zdobył złoty medal w konkursie rzutu dyskiem

Trzy medale AZS UMCS Lublin, jeden Agrosu Zamość i jeden Wisły Puławy na 100. PZLA Mistrzostwach Polski

W czwartek na stadionie w Bydgoszczy wystartowały 100. PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce. Zawodnicy AZS UMCS Lublin pierwszego dnia trzykrotnie stawali na podium. Złoto wywalczył też sprinter Agrosu Zamość Dominik Kopeć.

Terapia na zdrowy sen. Tak leczą w Poniatowej

Terapia na zdrowy sen. Tak leczą w Poniatowej

Jest wygodne łóżko, miłe otoczenie i widok na las na ścianie. Nic, tylko spać. W takich warunkach zaburzenia snu, a konkretnie tzw. bezdech senny bada się, a później leczy się w szpitalu chorób płuc w Poniatowej.

UMCS ma nowych doktorów. Habilitowanych też
galeria

UMCS ma nowych doktorów. Habilitowanych też

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej ma nowych doktorów i doktorów habilitowanych. W czwartek w auli Wydziału Prawa i Administracji UMCS odebrali tytuły naukowe z rąk rektora Radosława Dobrowolskiego.

Do wypadku doszło na ul. Rejowieckiej

Ale pech! Wypadek podczas egzaminu na prawo jazdy

36-latek zdawał egzamin praktyczny prawo jazdy na motocykl. Nie ukończył go, bo miał wypadek.

Muzeum Regionalne w Krasnymstawie
galeria

Będzie na czym zawiesić oko. Nowe eksponaty w muzeum. To prezent

Zostały już formalnie przekazane, ale jeszcze czeka je dokładna analiza. Muzeum Regionalne w Krasnymstawie wzbogaciło się o nowe eksponaty.

Atrakcja goni atrakcję. Sprawdź weekendowe imprezy w regionie

Atrakcja goni atrakcję. Sprawdź weekendowe imprezy w regionie

Potańcówka, koncert punkowy, a może joga? Sprawdź co dzieje się w Lublinie w najbliższy weekend i zaplanuj gdzie się wybrać!

Schronisko nie dostało imienia, ale jest już nowa kierownik
Zamość

Schronisko nie dostało imienia, ale jest już nowa kierownik

Olga Tyrpa to nowa kierownik schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu. Wakat na tym stanowisku był od czasu śmierci wieloletniego szefa placówki - Piotra Łachno.

Po meczu z Piastem w Gliwicach Motor po raz drugi opuścił 2. LIGĘ
MAGAZYN

Zanim Lublin obejrzał ekstraklasę

Czekając na czwarty debiut lubelskiego Motoru na najwyższym krajowym ligowym poziomie.

Żółw na gigancie i spostrzegawczy rowerzysta

Żółw na gigancie i spostrzegawczy rowerzysta

Nietypowe zwierzę podczas przejażdżki po gminie Kazimierz Dolny znalazł jeden z mieszkańców powiatu puławskiego. - Z daleka myślałem, że to kamień - przyznaje rowerzysta. Okazało się, że to gad, który zwiał z podwórka jednej z mieszkanek Zbędowic.

7 i 8 września w Lublinie rozegrana zostanie trzecia edycja Volley Cup im. Tomasza Wójtowicza

Volley Cup im. Tomasza Wójtowicza we wrześniu w Lublinie, przyjadą mistrzowie świata

7 i 8 września odbędzie się w Lublinie trzecia edycja Volley Cup im. Tomasza Wójtowicza. Oprócz gospodarza Bogdanki LUK do hali Globus zawitają: aktualny klubowy mistrz świata, mistrz Polski i zdobywca Pucharu CEV.

Prezydent Miasta Lublin, Krzysztof Żuk

Prezydent Żuk z wotum zaufania. PiS na "nie"

18 radnych "za" z klubu prezydenckiego i 12 przeciw z PiS. Prezydent Krzysztof Żuk otrzymał wotum zaufania. To wynik głosowania po przedstawieniu raportu o stanie miasta.

Parlamentarzyści, chrońcie media

Parlamentarzyści, chrońcie media

Powielamy apel największych wydawców medialnych do posłów, również z naszego regionu w sprawie krzywdzącej ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, która ma wprowadzić dyrektywę Unii Europejskiej. W wielu krajach rozwiązania w tym zakresie są bezpieczniejsze dla wydawców. Polskie przystosowanie do tych wymogów może być szalenie groźne

Krzysztof Kubica po dwóch nieudanych sezonach we Włoszech ma wrócić do Polski i podpisać umowę z Motorem Lublin

Motor Lublin pozyska pomocnika, który dwa lata temu kosztował ponad milion euro?

Kolejny dzień i kolejne plotki odnośnie transferów do beniaminka PKO BP Ekstraklasy z Lublina. Krzysztof Kubica na dniach ma zostać nowym piłkarzem Motoru. 24-letni pomocnik ostatnio nie pograł za wiele we włoskim Benevento. Według portalu meczyki.pl sprawa powrotu piłkarza do Polski jest przesądzona.

Od czwartku do niedzieli w Łodzi rozegrany zostanie turniej finałowy Ligi Narodów siatkarzy

Polscy siatkarze grają z Brazylią w ćwierćfinale Ligi Narodów

Ćwierćfinałowym spotkaniem z Brazylią reprezentacja Polski siatkarzy rocznie udział w turnieju finałowym Ligi Narodów. Pierwszy gwizdek w czwartek o godzinie 20. W kadrze Polski jest rozgrywający Bogdanki LUK Lubin Marcin Komenda.

Huczwa Tyszowce wywalczyła awans do Hummel IV ligi po barażach, ale może nie zagrać na tym poziomie. Decyzja zapadnie w piątek

Sytuacja w Hummel IV lidze się komplikuje. Stal Poniatowa w okręgówce, Huczwa zdecyduje w piątek

Wydawało się, że wkrótce poznamy ostateczny skład Hummel IV ligi w sezonie 24/25, ale pewniacy do gry na tym poziomie jeszcze muszą uzbroić się w cierpliwość. Wiadomo, że na klasę okręgową zdecydowała się Stal Poniatowa.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium